Po raz kolejny w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach odbyła się Stypendiada Wczesnoszkolna dla uczniów klas 2-3. Projekt składał się z czterech części. Pierwszą z nich był konkurs czytelniczy Abecadło, w którym należało wykazać się doskonałą znajomością wierszy Jana Brzechwy. Drugi etap to konkurs ortograficzny Ortografek sprawdzający pisownię wyrazów z u-ó, ż- rz, h-ch. Trzecia część to konkurs matematyczny Plusik, w którym uczniowie rozwiązywali zadania w zakresie dodawania i odejmowania. Ostatnią część stanowił konkurs plastyczny Plastuś, gdzie należało wykonać pracę dowolną techniką na jeden podanych wcześniej tematów.
W konkursie, który odbył się w grudniu minionego roku wzięli udział wszyscy uczniowie z klasy II i III naszej szkoły. Koordynatorem projektu na terenie szkoły była mgr Małgorzata Kwiecień natomiast nauczycielem przygotowującym uczniów to mgr Renata Zadencka. Po dość długim oczekiwaniu na wyniki okazało się, że kilkoro uczniów naszej szkoły zostało laureatami konkursu. Na poziomie klas drugich nagrodzeni uczniowie to:
Natomiast do uczniów wyróżnionych na poziomie klas trzecich należą:
Laureaci Stypendiady otrzymali nagrody książkowe i medale, a pozostali uczestnicy konkursu - dyplomy.
Udział w ogólnopolskim projekcie, jakim jest Stypendiada pozwolił uczniom naszej szkoły na porównanie swojej wiedzy z uczniami innych szkół i zachęcił do dodatkowej pracy.
26 lutego 2016 roku tradycyjnie już pod egidą proszowickiego Centrum Kultury i Wypoczynku odbył się etap gminny Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych ”Oczarowani Bajką”. Akces do tegoż konkursu zgłosiła też młodzież naszej szkoły. Po dzielnych zmaganiach w myśl dewizy „Świat doświadczamy nie tyle intelektem, co zwłaszcza poprzez emocje!” III miejsce w kategorii wiekowej klas I-III zajął Alan Wypych, przygotowany przez p. Danutę Kaletę, a w kategorii klas IV-VI III lokatę wywalczyła Aleksandra Pałka pod kuratelą p. Jolanty Zięby. W Finale Powiatowym zaś uczennica ta zdobyła prestiżowe wyróżnienie.
Młodzież poprzez uczestnictwo w konkursie recytatorskim ma szczególną okazję do kształtowania swej wrażliwości emocjonalnej, kultury słowa, a także zastępowania samokrytycyzmu przekonaniem o własnej wartości i poznawaniu prawdy o sobie w przełamywaniu bariery tremy scenicznej.
mgr Jolanta Zięba
Międzyszkolny konkursy wiedzy o Krakowie „Krakusek” - etap szkolny
10 lutego 2016 r. na terenie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach przeprowadzono I etap konkursu „Krakusek”, do którego przystąpili wszyscy uczniowie kl. III.
Oto wyniki I etapu
Natalia Porębska - I miejsce (uczennica będzie reprezentowała szkołę w finale),
Katarzyna Szczęsna - II miejsce
Katarzyna Zabagło - III miejsce.
Opieka pedagogiczna: mgr Renata Zadencka
Finał konkursu odbędzie się dnia 31.03.2016 roku w Zamku Królewskim na Wawelu. Laureatce finału życzymy powodzenia, gdyż test finałowy nie należy do łatwych, zawiera pytania bardzo szczegółowe i o dużym stopniu trudności.
Konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową
Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach zorganizował Konkurs na Najpięknięjszą Kartkę Bożonarodzeniową dla dzieci z powiatu proszowickiego. Uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w tym konkursie. Oto wyniki:
II miejsce - Daria Powierża - kl. II;
Wyróżnienie - Jakub Nowak - kl. VI OS.
Gratulujemy zwycięzcom!!!
Konkurs na wykonanie plakatu pt.
MAMO , TATO NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ! zachęcającego RODZICÓW do zaprzestania palenia papierosów
Cele konkursu:
· uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia
· kształtowanie u dzieci postaw asertywnych w sytuacji, gdy narażone są na bierne palenie
· uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem
Zwycięscy konkursu:
I miejsce – Bartosz Halama , kl. I
Wyróżnienia: Sandra Czernik, kl. I, Alan Wypych, kl. I
Dodatkowe wyróżnienie dla ucznia klasy IV – Mikołaja Sieczki
Konkurs na wykonanie ulotki w kilku językach pod hasłem:
„RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI”;
Cele konkursu:
· Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i przeciwdziałaniem palenia papierosów.
· Podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży na temat negatywnych konsekwencji wynikających z palenia papierosów.
Zwycięscy konkursu:
I miejsce ex aequo – Justyna Czekaj, kl.VI, Emilia Włodarczyk, kl. VI.
Uczennice opracowały ulotki informacyjne „Rzuć palenie razem z nami” w języku angielskim, rosyjskim, niemieckim oraz czeskim.
Konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej -
„Chcę być zdrowy, więc nie palę!”
Cele konkursu:
· Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i przeciwdziałaniem palenia papierosów.
· Podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży na temat negatywnych konsekwencji wynikających z palenia papierosów.
2. Treści zawarte w prezentacji multimedialnej powinny były zawierać informacje na temat szkodliwości palenia tytoniu i uświadamiać możliwość uniknięcia zagrożeń poprzez świadomy wybór korzystnych zachowań sprzyjających zdrowiu.
3. Prezentację multimedialną należało przygotować w programie prezentacyjnym Power point .
4. Każda prezentacja powinna zawierać hasło konkursowe.
5. W prezentacji uczeń przedstawiał prozdrowotne aspekty niepalenia.
6. Do konkursu mogły być zgłaszane wyłącznie prace autorstwa uczestników, nienaruszające praw autorskich osób trzecich, nigdzie uprzednio niepublikowane.
7. Prezentacje uczniowie wykonywali indywidualnie.
Zwycięscy konkursu:
I miejsce – Justyna Czekaj, kl. VI
"Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał"
- konkursy czytelnicze w naszej szkole.
"Znawcą baśni" została Daria Powierża z klasy II,
II miejsce zajęła Natalia Porębska (kl. III),
zaś III - Alan Wypych (kl.I),
Wyróżnienie - Norbert Nyc (kl. VI)
Tytuł "Mistrza pięknego słowa" otrzymała Katarzyna Sroga z klasy V,
II miejsce zajął Dariusz Włodarczyk (kl. V),
III - Oliwia Kwiecień (kl. IV)
Zwycięzcom gratulujemy
Organizatorzy: mgr Jolanta Zięba i mgr Monika Twardowska-Gajda
Konkurs wygrała uczennica klasy VI - Aleksandra Pałka, która została jako jedyna wyróżniona wśród wszystkich osób biorących udział w konkursie.
O szacunku do chleba…
- opowiadanie o chlebie
Jestem małym ziarenkiem żyta i leżę z moimi braćmi w spichlerzu. Czekamy na pierwsze cieplejsze dni, kiedy to gospodarz wysieje nas w ziemię.
Wreszcie nadszedł ten dzień! Zostaliśmy wysiani w ciemną, ciepłą glebę. Pada deszcz, a my kiełkujemy i rośniemy. Słońce coraz mocniej przygrzewa, dojrzewajmy. Na pole wjeżdża kombajn i ścina nasze kłosy. Wszystkie ziarenka wraz ze mną wysypywane są na przyczepę i zawożone do młyna. Tam robi się z nas mąkę, którą gospodyni wykorzysta do pieczenia chleba.
Najbardziej lubię ten moment kiedy do dzieży kobieta wsypuje mąkę i dodaje wodę oraz drożdże. Uwielbiam jak rosnę! Po jakimś czasie gospodyni formuje z ciasta bochenki chleba i wkłada je do rozgrzanego pieca chlebowego. Tam rosną i nabierają odpowiedniego koloru. Po wyjęciu z pieca ich zapach roznosi się po całym domu. Gdy chleb wystygnie, to cała rodzina zasiada do stołu a gospodyni naznacza bochen znakiem krzyża. Wtedy to wszyscy zjadają go ze smakiem i chwalą jego walory.
Po napisaniu tej historii o ziarenku żyta zastanawiam się: Czym właściwie jest dla mnie chleb? Odgrywa on w moim życiu bardzo ważną rolę. Rozpoczynając swój każdy dzień biorę kromkę chleba do ręki i czuję jego prawdziwy smak. Mam możliwość spróbowania wielu gatunków chleba, bo moi rodzice często kupują różne jego rodzaje. Dzięki temu poznaję przeróżne smaki i zapachy. Uwielbiam też chleb, w którym są ziarna słonecznika i dyni. Idąc do szkoły zabieram kromki chleba ze swojską wędliną i żółtym serem, i już na drugiej przerwie zjadam wszystko ze smakiem.
Ostatnim moim posiłkiem w ciągu dnia jest kolacja. Mam wtedy już dużo czasu, a więc mogę się delektować smakiem chleba. Moja mama przygotowuje dla całej rodziny przepyszne kanapki z pomidorem, ogórkiem, papryką i sałatą. Chleb jest również pożywieniem dla zwierząt. Gdy zostanie kanapek moje psy nie pogardzą świeżym, żytnim chlebem, w którym kryje się wiele wartości odżywczych . Moja rodzina bardzo szanuje j:hle.b. Resztek nie wyrzucamy, tylko suszymy , aby potem je zmielić i otrzymać bułkę tartą, która jest zdrowa wbrew powszechnemu przekonaniu, gdyż powstaje z pełnowartościowego rodzaju pieczywa.
Autor: Aleksandra Pałka, kl.VI
Konkurs wygrał uczeń klasy IV - Mikołaj Sieczka, który napisał najciekawszy wiersz o chlebie.
„CHLEB RAZOWY”
Jedzmy wszyscy chleb razowy, bo jest bardzo zdrowy.
Naturalnie jest zrobiony, bez dodatków upieczony.
Smaku mu dodaje, spora garstka ziaren.
Nasiona i pestki, lubią gryźć ząbeczki.
Jedzmy więc ze smakiem, chleb razowy czasem.
Co dzień rano go kupujmy i ze smakiem konsumujmy.
Jedzmy chleba jak najwięcej, piekarz piekł go z wielkim sercem.
Autor : Mikołaj Sieczka, kl. IV.
17 czerwca już po raz 7 odbył się konkurs języka angielskiego dla szkół podstawowych. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Aktywnych Nauczycieli Języków Obcych, a tegorocznym gospodarzem był Zespól Szkół w Radziemicach. W konkursie wzięło udział 11 szkół z całego powiatu, a wiec 33 uczniów. Dzieci pracowały w zespołach trzyosobowych (jeden zespół to 3 szkoły). Nasza szkolę reprezentowali uczniowie klasy piątej: Justyna Czekaj, Michał Juszczyk i Emilia Włodarczyk. Emilia zdobyła w konkursie 3 miejsce! Gratulujemy!
Uczennica klasy V - Emilia Włodarczyk, 11 czerwca 2015r. otrzymała nagrodę II stopnia w kategorii klas IV-VI w XI Małopolskim Konkursie Literackim "Zaczarowana różdżka" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 101 im. Hansa Christiana Andersena w Krakowie pod Patronatem Konsula Honorowego Królewstwa Danii Janusza Kahla, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera, Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pod opieką merytoryczną Profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzeja Linerta.