Nawigacja

liczba odwiedzin: 70661

Zawieszenie zajęć

 
Projekt ZDALNA SZKOŁA Projekt "Dar naStulecie" Program edukacyjny ERASMUS + Małopolski projekt pn.”Już pływam” w ramach zadania: Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży realizowany w Gminie Proszowice "Znajdź właściwe rozwiązanie" Program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum Program „Trzymaj formę”       "Nie pal przy mnie proszę" Program Edukacji Antytytoniowej dla uczniów klas I-III  szkół podstawowych "Czyste powietrze wokół nas" Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej Europejski Kodeks Walki z Rakiem Ekoszkoła 2016 Ekoprzedszkole2016 Program "Kompetencje na szóstkę" - klasa V. Rok szkolny 2017/2018 „Nie pal przy mnie proszę”, Bieg po zdrowie, „Znajdź Właściwe Rozwiązanie”, „Czyste powietrze wokół nas” „Trzymaj formę” Rok szkolny 2017/2018 Ogólnopolski program " Mamo, tato wolę wodę" Tekstowa podstrona

Projekty-Programy

Program "Kompetencje na szóstkę" - klasa V. Rok szkolny 2017/2018

          W roku szkolnym 2017/2018 ( od listopada do kwietnia)  uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach wraz z wychowawczynią mgr Anną Smaczyńską brali udział w programie pt. „Kompetencje na szóstkę.”
Program obejmował realizację 4 scenariuszy lekcji kształtujące kompetencje społeczne:
Jakie są moje talenty i mocne strony?
Dlaczego czasem lepiej w drużynie? 
Jak zrealizować projekt? cz. I
Jak zrealizować projekt? cz. II
W kwietniu  uczniowie klasy 5  przygotowali swój własny projekt, którego fotorelacja została wysłana  na  konkurs.
Tytuł projektu, który klasa 5 realizowała w ramach programu Kompetencje na szóstkę  był następujący  „Jaki wpływ ma stres na nasz organizm i jak sobie z nim radzić w szkolnej rzeczywistości?. Temat projektu nie został wybrany przypadkowo. Wszyscy wiemy, ze stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Dobry stres działa na nas mobilizująco, sprawia, że koncentrujemy się na zadaniu i chcemy wykonać je jak najlepiej. Jednak często dopada nas zły stres, który uprzykrza nam życie, sprawia, że pocimy się, trzęsą nam się ręce, zasycha nam w gardle, serce chce wyskoczyć z piersi i czasami ten stres tak na nas działa, że zapominamy języka w buzi np. podczas odpowiedzi na lekcji. To nam utrudnia funkcjonowanie w szkole, dlatego uczniowie klasy 5 chcieli  „zmierzyć się ze stresem” i  nauczyć się  jak z nim sobie radzić, był  to główny cel projektu a także chcieli podzielić się ze swoimi przemyśleniami z innymi uczniami naszej szkoły,  gdzie zaprezentowali swoje działania na podsumowanie działań projektowych.  Klasa 5 liczy 9 uczniów. Przed przystąpieniem do tworzenia  projektu, po wcześniejszym określeniu przez uczniów predyspozycji i mocnych stron zostali  podzieleni na 3 grupy.  Każda grupa miała do wykonanie określone zadania. I grupa w składzie : Natalia Porębska, Katarzyna Zabagło i Natalia Sitek miały za zadanie nagrać filmik w rolach głównych z uczniami naszej szkoły. Uczennice klasy 5  zapytały  czy nasi uczniowie z pozostałych klas wiedzą co to jest stres i jak sobie z nim radzą? Również te pytania zostały skierowane do nauczycieli. Na podsumowanie  uczennice zapytały  nauczyciela socjoterapeutę, o dokładne wyjaśnienie definicji stresu a także jak skutecznie sobie z nim radzić. Filmik został przedstawiony przed szkolną publicznością.  II grupa w składzie : Karolina Smulczyńska, Klaudia Bucka i Szymon Wątek przygotowali scenki w formie kalambur. Zadaniem grupy było  przedstawienie trzech sytuacji , w których pojawia się nieproszony gość, czyli stres a zadaniem  publiczności było odgadniecie  jakie sytuacje w naszym życiu te scenki przedstawiają.  III grupa w składzie : Natalia Zabagło, Katarzyna Szczęsna, Natalia Sieczka przygotowały różne metody radzenia sobie ze stresem, które zaprezentowały na forum podczas podsumowania projektu . Były to :  
- Ćwiczenia fizyczne
- Relaks przy muzyce
- Nauka  prawidłowego oddychania
- Ćwiczenie pt.” Wydmuchiwanie stresu”.
Dziewczyny z III grupy  przygotowały też dla uczniów naszej szkoły  ulotki  zawierające informacje na temat : „Co to jest stres i jak sobie z nim radzić.
Przy tworzeniu  projektu uczniom towarzyszył cały wachlarz emocji. Z ochota i wielkim zapałem zabrali się za wymyślanie działań a następnie ich realizację i choć chęci mieli ogromne  pojawiły się pierwsze schody. Zmontowanie  filmiku okazało się nie lada wyzwaniem, pojawiły się chwile zwątpienia, czy podołają zadaniu. Ale to uczucie było krótkotrwałe, uczniowie poradzili sobie świetnie prosząc o pomoc  nauczyciela poprzez udzielenie wskazówek jak wykonać to zadanie. I potem już wszystko poszło super. Filmik, który został przedstawiony przed publicznością szkolną wywołał wiele pozytywnych emocji, radości i zadowoleni było co nie miara. Został on nagrodzony gromkimi brawami. Również scenki, które zostały zaprezentowane wywołały salwy śmiechu. Zabawa była przednia. Wszystkim udało się odgadnąć jakie sytuacje życiowe zaprezentowane przez uczniów są stresujące. Prezentacja sposobów radzenia sobie ze stresem porwała całą publiczność , uczennice najpierw pokazały sposoby radzenia sobie ze stresem w postaci ćwiczeń, prawidłowego oddychania , relaksu przy muzyce a następnie wszyscy uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ćwiczeń wspólnie z nauczycielami naszej szkoły. Po zakończeniu  uczniowie klasy 5 otrzymali pochwałę od Pani Dyrektor za realizację klasowego projektu oraz za zaangażowanie uczniów a od publiczności szkolnej otrzymali gromkie brawa. Myślę, że efekt końcowy naszego projektu na długo pozostanie w pamięci uczniów a przede wszystkim  sprawi, że każdy będzie umiał poradzić sobie ze stresem, w taki sposób by nie wpływał negatywnie na nasze życie, czy to w szkole, czy w innych sytuacjach życiowych.
Korzyści z realizacji programu „Kompetencje na szóstkę „ były następujące:
•    wszechstronny rozwój osobowy i społeczny uczniów (komunikacja i współpraca w grupie, nawiązywanie relacji, planowanie i realizacja wspólnego projektu, dzielenie się zadaniami),
•    rozwój  kompetencji społecznych uczniów (kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość),
•    kształcenie  umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania.
•    świetna zabawa  

 

wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach
    Szczytniki 91a
    32-112 Klimontów
    woj. małopolskie
  • (+12) 386-60-07

Galeria zdjęć