Sprawozdanie z programów : „Nie pal przy mnie proszę”, Bieg po zdrowie, „Znajdź Właściwe Rozwiązanie”, „Czyste powietrze wokół nas” „Trzymaj formę”
Rok szkolny 2017/2018
W roku szkolnym 2017/2018 zrealizowaliśmy następujące programy:
„Nie pal przy mnie proszę”! W programie brało udział 19 uczniów z klasy I i III. Program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III realizowany był wg zajęć warsztatowych z zastosowaniem aktywizujących metod.
Co to jest zdrowie?
Od czego zależy nasze zdrowie?
Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
Co robić gdy moje zdrowie jest zagrożone?
Nie pal przy mnie, proszę.
W realizacji programu „Nie Pal Przy Mnie, Proszę” aktywnie uczestniczyli uczniowie wraz
z rodzicami i nauczycielami.
Program w naszej szkole został rozszerzony o dodatkowe działania do których zaliczamy:
Obchody Światowego Dnia bez papierosa, podczas którego uczniowie przygotowywali
i rozdawali ulotki swoim rodzicom namawiające do zaprzestania palenia.
Pokaz prezentacji multimedialnej pt. „Jestem modny, więc nie palę.
Przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów kl. III pt. „ My też palić nie będziemy”.
Konkurs plastyczny pt. „Mamo, tato chroń moje zdrowie, nie pal przy mnie proszę.”
Bieg po zdrowie – program antytytoniowej edukacji zdrowotnej dla uczniów klas IV. W programie brali udział uczniowie klasy IV- 8 osób wraz z rodzicami. Program realizowany był wg zajęć warsztatowych:
Palenie jest niezdrowe.
Jak się nie dać złowić nałogowi?
Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?
Palenie szkodzi.
Jak to zrobić, żeby nie palić?
Jak to zrobić, żeby inni nie palili? Podsumowanie zajęć.
Celem programu było opóźnianie i zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży. Zrealizowany program był źródłem rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia tytoniu, ukazywał korzyści wynikające z niepalenia papierosów, czynił to zjawisko mniej pożądanym i mniej akceptowalnym. Atrakcyjna forma programu sprzyjała wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów. Wdrażała w dokonywanie przez nich świadomych wyborów oraz wyrażała własne oczekiwania i zdania na konkretny temat bez obawy o poczucie odrzucenia ze strony rówieśników.
Ważnym elementem programu było zaangażowanie rodziców w jego realizację. Z perspektywy kształtowania postaw prozdrowotnych współpraca rodzica z dzieckiem, ich wzajemne relacje oraz dawanie dobrego przykładu miały korzystny wpływ na efekty programu.
Program w naszej szkole został rozszerzony o dodatkowe działania do których zaliczamy:
Konkurs plastyczny pt. ”Chcę być zdrowy, więc nie palę”.
Przedstawienie teatralne pt. ”Paleniu powiedz nie!’’
„Znajdź Właściwe Rozwiązanie” – program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum realizowany był wg zajęć warsztatowych z wykorzystaniem metod aktywizujących:
Poznajmy się bliżej.
Laboratorium ciała.
Naucz się mówić "nie"
Znajdź właściwe rozwiązanie.
Uwierz w siebie.
W programie uczestniczyli uczniowie klas VI, V,VI,VII( 33 osób)
W realizacji programu aktywnie uczestniczyli uczniowie, wychowawcy klas oraz rodzice.
Program został rozszerzony o dodatkowe działania:
Obchody Światowego Dnia bez papierosa, podczas którego uczniowie przygotowywali
i rozdawali ulotki swoim rodzicom namawiające do zaprzestania palenia.
Konkurs na wykonanie komiksu pt. „Palisz, płacisz zdrowie tracisz”.
Konkurs na wykonanie spotu filmowego pt. „Chcesz być zdrowy nie pal papierosów”.
Wykonywanie gazetek tematycznych dotyczących szkodliwości palenia.
Prezentacja multimedialna na temat negatywnych konsekwencji wynikających z palenia papierosów pt. „Nie pal, palenie zabija”.
Przedstawienie teatralne pt. „Papieros – nie dla nas! ukazujące szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego. Uczniowie zrozumieli, że nie warto się truć, nie warto szpanować paląc papierosy.
Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” adresowany do dzieci pięcio i sześcioletnich oraz ich rodziców. Celem programu był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
W programie brały udział przedszkolaki, dzieci 5-letnie – 10 , dzieci 6-letnie – 9, dzieci 7-letnie - 2 ( razem 21 dzieci). Przedszkolny Program Edukacji Antytytoniowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” był zrealizowany według 5 zajęć warsztatowych zawartych w strukturze programu. W realizację programu włączyli się rodzice. Program rozszerzono o dodatkowe działania m.in. zorganizowano spotkanie z pielęgniarką i strażakami. Przeprowadzono konkurs plastyczny. Rodzice uczestniczyli w pogadankach i otrzymali ulotki informujące o szkodliwości palenia tytoniu. W ramach programu dzieci występowały w przedstawieniu. Działania były wsparte również wycieczkami plenerowymi oraz prezentacjami multimedialnymi.
Zdrowy Dzień Mamy – rodzinny festyn kulinarno – sportowy.
Podsumowanie działań realizowanych w ramach programu – „Trzymaj formę”
28.05.2018 r. Szkoła Podstawowa z Oddziałam Integracyjnymi w Szczytnikach świętowała Dzień Matki. Niemal już naszą miejscową tradycją stały się obchody tego dnia w połączeniu z Dniem Zdrowej Żywności. Takie działania mają na celu propagowanie i rozpowszechnianie wśród dzieci, ale także ich rodziców zdrowych nawyków żywieniowych.
Od kilku lat w naszej szkole realizowany jest Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę”, uczniowie w każdym roku realizują prozdrowotne projekty edukacyjne.
Tytuł naszego projektu w roku szkolnym 2017/2018 był następujący: ”Zdrowie kochamy, więc o nie dbamy, sport uprawiamy i zdrowo się odżywiamy”
Głównym celem naszego przedsięwzięcia było upowszechnianie zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej poprzez współdziałanie uczniów, nauczycieli i rodziców.
W ramach programu, których podsumowanie dokonaliśmy w czasie Dnia Mamy połączonego z Dniem Zdrowej Żywności przeprowadziliśmy następujące działania:
Krótka filmowa scenka w wykonaniu uczennic z kl. 5 wprowadzająca do tematu- Jesteś tym co jesz.
Prezentacja filmików wykonanych przez uczniów kl. VII oraz I dotycząca problematyki : „Jak promować zdrowie i unikać chorób?
Prelekcja na temat zdrowego odżywiania naszego gościa pani Magdaleny Gąsior.
Prezentacja potrawy regionalnej w wykonaniu Pań z Koła Gospodyń wiejskich ze Szczytnik.
Prezentacja stoisk ze zdrową żywnością ( stoiska wegetariańskie, wegańskie, potrawy serowe) oraz wspólna degustacja.
Pokaz układu tanecznego przez uczennice naszej szkoły.
Rozgrywki sportowe dla uczniów kl. I-III
Rozgrywki sportowe dla kl. IV-VII
Wspólnej zabawa z kolorkami Holi.